Možnosti okamžitej platby a doručenia do 24h

Vernostný program - zľava z každého nákupu

Rozvoz v Martine a Vrútkach na bicykli v deň nákupu 

Veľký jablkový špeciál: 7 skvelých tipov, ako spracovať a sušiť jablká

Spracovanie jabĺk je veľkým otáznikom, ak ste sa práve ocitli nad debničkou krásnych jabĺk z vlastnej záhrady alebo ste ju dostali od dobrého suseda ako dar. Hoci prvé jabĺčka, zelené šťavnaté s priesvitnou šupkou, takzvané jakubky, dozrievajú už počas leta, jeseň je obdobím, kedy možno aj vás mátajú tieto otázky: Ako spracovať jablká? Ako ich sušiť? a podobne… 

Nezúfajte. V DEMRO sme si dali záležať a vytvorili sme veľký jablkový špeciál, kde nájdete všetky odpovede na tieto a ďalšie otázky.

A že žiadne jablká na spracovanie nemáte, no radi by ste si niektorý z nižšie uvedených spôsobov vyskúšali? Potom vám padnú vhod naše tipy na samozbery jabĺk, ktoré zhrnieme na konci článku.

Prečo sú jablká ideálnym ovocím na spracovanie?

Jablká patrili vždy medzi obľúbené ovocie v krajinách s podnebím podobným ako je to u nás. A to dokonca po celé tisícročia. Veľkú osvetu a vtedajšiu reklamu jablkám urobili najmä Rimania, ktorí spopularizovali jablká v celom starom kontinente. A tie si, prirodzene, neskôr našli cestu aj do Nového sveta, za veľkú mláku. 

Aj vy ste si práve predstavili, ako sa Cézar či dokonca Kolumbus zahryzli do chutného, šťavnatého jablka, keď práve spriadali svoje historické plány? Nuž, niet sa čomu diviť. Na svete existuje viac než 7500 rôznych odrôd so špecifickou farbou, chuťou aj vôňou. Podmanivú silu jablka, a to doslova, okúsil napokon aj sám Newton, keď sa mu v hlave skrsol koncept gravitačného zákona. 

Popularite jabĺk, ako jedného za najobľúbenejšieho ovocia, neublížilo dokonca ani negatívne promo okolo Snehulienkinho príbehu. Mimochodom, prečo si čarodejnica vybrala práve jablko, aby ho otrávila? Možno z rovnakého dôvodu, prečo sú jablká priam ideálnym ovocím na spracovanie:

  • ľahko sa pestujú,
  • jablone nevyžadujú špeciálne nároky na pôdu, závlahu alebo teplotu,
  • skvele chutia a voňajú,
  • majú dlhú skladovateľnosť,
  • majú univerzálne použitie v surovom aj upravenom stave,
  • vďaka vysokému obsahu pektínu sú skvelé na džemy a sterilizáciu,
  • dajú sa spracovať do pevného aj tekutého stavu,
  • obsahujú veľa vlákniny a vitamínov,
  • zvládajú aj náročnejšie spracovanie bez neželanej oxidácie.

7 super tipov, ako spracovať jablká 

Skvelá správa je, že ľuďom vo veľa prípadoch nie je jedno, čo jedia. Dnes sa kladú veľké nároky na samotné spracovanie surovín tak, aby si zachovali čo najprirodzenejšiu chuť a taktiež výživovú hodnotu. Preto prichádzajú okrem tradičných receptov na spracovanie jabĺk aj nové. Plné inšpiratívnych kombinácií, vitamínov a lákavých variantov pre deti. To však neznamená, že by tie staré mali upadnúť do zabudnutia! Ruku na srdce – kto by odolal babkinmu klasickému jablkovému pité alebo legendárnym jablkám v župane… 

Jablkové koláče sú a budú stále “in” 

Už cítite tú vôňu, ktorá sa rozlieha celým bytom alebo domom, keď sa mama alebo babka rozhodnú vytiahnuť svoje overené recepty na jablkové koláče? Ešte aj v tomto sú jablká úžasné. Je len na vás, či sa rozhodnete pre spomínané pité, jablkový perník, lahodnú jablkovú štrúdľu, jablkový makovník alebo obrátený jablkový koláč. 

DEMRO TIP: Ak však nemáte radi tradičné jablkové recepty, no práve sa vám zbiehajú slinky na niečo chutné, inšpiráciu nájdete v našom článku so 4-mi tipmi koláčov s tajnou ingredienciou.

Ako správne sušiť jablká?

Sušené jablká sú obľúbenou dobrotou na zimné chrumkanie. V podstate niečo, ako zdravé chipsy. Ako ich však vysušiť tak, aby si zachovali vitamíny a zároveň naozaj chrumkali a nepripomínali gumu? V prvom rade zvoľte správny typ jabĺk a vyhnite sa tým sypkejším. Šťavnaté a aromatické, mierne kyslé, budú zaručene správnou voľbou. Jablká nakrájajte na rovnako hrubé plátky, približne 3 milimetre a ak nechcete, aby boli sušené jablká vo výsledku hnedé, namočte ich na pár minút do vody s kyselinou citrónovou. Teraz je na vás, ktorý spôsob sušenia si vyberiete. Buď v trúbe s pootvorenými dvierkami pri teplote 50 °C, v sušičke ovocia, kde si zvolíte program podľa návodu, alebo na čerstvom vzduchu (v interiéri alebo exteriéri), kde musíte rátať s dlhšou dobou sušenia. 

DEMRO TIP: Aby sušené jablká chrumkali aj po čase, nezabudnite ich uskladniť vo vzduchotesnej dóze ešte za tepla. Extra chrumkavé je takzvané lyofilizované ovocie. Ide o proces sušenia mrazom. Ak vás zaujíma, či si takto môžete vysušiť aj jablká, všetko potrebné sme zhrnuli v článku o tom, či je možné sušenie mrazom doma

Jablkové pyré alebo jablková výživa pre najmenších 

Dobrá správa pre mamičky s malými deťmi. Jablká sú ideálnym ovocím na detské ovocné pyré. Pokojne aj v rôznych kombináciách s inými druhmi ovocia. Dokonca bez pridania cukru a stále sladké. Ako je to možné? Stačí, ak počas varenia nakrájaných jabĺčok pridáte do hrnca štipku soli, prípadne viac, ak varíte vo väčšom hrnci a jablká pustia sladkosť.

Jablkové džemy a marmelády 

Nič nie je vďačnejšie, ako domáca marmeláda, džem alebo lekvár. Nech už to doma voláte akokoľvek, jablkový variant si zaručene obľúbite. Jablká sú navyše skvele kombinovateľné, napríklad s hruškami, slivkami alebo bobuľovým ovocím. Prípadne si džem pokojne ozvláštnite netradičnou ingredienciou, napríklad chilli papričkami. Úspech je zaručený. 

Jablčná šťava, cider, mušt či ocot (H3)

Spracovanie jabĺk vôbec nemusí byť v podobe jedla. Jablčný mušt alebo cider, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov aj našich baroch a reštauráciách, vás prekvapia osviežujúcou chuťou s podmanivým tónom jabĺk. Jablká môžete dokonca aj odšťaviť a vyrobiť si tak prírodný džús bez zbytočných konzervantov a prísad, ktoré okresávajú jablčnú chuť. Apropo, skúšali ste už vyrobiť jablčný ocot? Je skvelým pomocníkom pri trávení, boji s plesňami alebo kožným ochoreniami.

Aj jablká môžete vypáliť 

Len jedno slovo. Calvados. Na vlastnú jablkovicu síce budete potrebovať viac než len zo dve debničky jabĺk, no pre tých, ktorí ich majú naozaj neúrekom, je možnosť nechať si vyrobiť vlastnú pálenku v pálenici lákavým riešením.

Jablčná koža poteší veľkých aj malých 

Hitom posledných rokov, o ktorom ste možno ešte nepočuli, sú vlastnoručne vyrobené ovocné kože. Jablková verzia predstavuje ideálnu možnosť, ako jablká spracovať s minimálnym úsilím a maximálnym množstvom vitamínov. Jablká, prípadne v kombinácii s iným ovocím, jednoducho vymixujte ponorným mixérom na hustejšiu konzistenciu a tú naneste na plech s papierom na pečenie v rovnomernej tenšej vrstve. Plech prekryte sieťkou alebo nepotrebnou záclonou, aby ste kožu uchránili pred zvedavým hmyzom a nečistotami. Sušiť kožu môžete vonku za horúceho slnečného dňa alebo v rúre s max teplotou 50 °C. Akonáhle bude jednoliata tenká vrstva vysušená, ľahko strhnete papier. Ak takúto kožu nastriháre na menšie kúsky, máte domácu handmade sladkosť, o ktorú sa zaručene strhne bitka. 

Tip na záver: Odkiaľ zohnať jablká na spracovanie?

Na začiatku sme načrtli situáciu, čo robiť s prebytkom jabĺk. Po prečítaní tipov, ako ich spracovať, sa však ľahko mohlo stať, že sa vám niektorý zapáčil natoľko, že by ste ho radi vyskúšali. No jablká nemáte. Aj v tomto prípade máme pre vás skvelú radu – navštívte niektorý zo samozberov jabĺk vo vašom okolí. Napríklad Sady Novosady, Dobrého Ježka, Plantex alebo Emilove Sady. Všetko potrebná naradie a pomôcky na spracovanie jabĺk nájdete na www.demro.sk

Prepáčte, aktuálne máme skladom iba :productStock ks. Ak potrebujete viac kusov tovaru kontaktujte nás emailom na shop@demro.sk