Prečo (ne)používať gél na ruky
Väčšina dezinfekcie na svete sa spolieha na účinky alkoholu. Existujú aj účinné nealkoholové dezinfekcie, ale o tých možno inokedy. Pod alkoholom nemyslím len alkohol taký, ako ho pijeme v pive, víne, či destilátoch teda etanol, ale aj iné alkoholy najmä izopropylalkohol.
Ako je to teda s tým gélom? Gél je výmysel komerčného trhu. V profesionálnom sektore sa vôbec nepoužíva. Jeho jediná výhoda je, že vám tak rýchlo nepretečie pomedzi prsty. Niektoré gély, hoci majú antibakteriálne vlastnosti, nie sú dostatočne účinné protí vírusom. Ktoré to sú sa dočítate daľej v článku. Dobrá dezinfekcia by na rukách nemala zanechávať zvyšky. Gélová zložka sa nikdy neodparí, ale zanecháva lepkavú vrstvu, ktorá je dobrou živnou pôdou pre množenie baktérií a vznik tzv. biofilmu. Vysychajúci gél môže dokonca vytvoriť "ochrannú" vrstvu a pomôcť tak niektorým mikroorganizmom prežiť. Čo je presný opak toho, čo od dezinfekcie očakávate. Však? Napriek tomu je to lepšie, ako nič. No alkoholový roztok, alebo roztokom napúšťané dezinfekčné utierky sú rozhodne lepšia voľba.
Prečo práve alkohol? Nuž zjednodušene sa dá povedať, že "rozpúšťa" bakteriálne steny a obaly vírusov. Zároveň denaturuje DNA aj bielkoviny, tzn. že naruší fungovanie enzýmov bunky, či vírusu a poškodí ich genetický materiál. Príkladom denaturácie je uvarenie vajíčka. Tekuté bielko už z neho nikdy naspäť neurobíte, ani sa po uvarení nedá vyšľahať na sneh. Mikroorganizmy zahynú, alebo minimálne sa výrazne oslabia. Existujú aj veľmi spoľahlivé metódy predčiace alkohol, ale sú to buď chemikálie, ktoré sú jedovaté aj pre nás ľúdí, alebo fyzikálne metódy ako vysoké teplo, či žiarenie. No opaľovať si ruky nad ohňom, alebo otráviť sa v prospech vydezinfikovaných rúk by nebolo moc praktické. Preto sú tieto metódy vyhradené skôr na neživé predmety ako povrchy, či sterilizáciu nástrojov a nepatria do rúk bežného užívateľa.
Potom, čím silnejší alkohol, tým lepšie, nie? Vôbec nie. Aby alkohol dokonal dielo skazy, potrebuje byť prítomný v optimálnej koncentrácii a množstve. Príliš silný alkohol sa veľmi rýchlo odparí a zároveň denaturácia prebehne veľmi rýchlo, no žiaľ len na povrchu, pričom vnútro mikróba može zostať nepoškodené a naopak slabý alkohol je skrátka neúčinný. Dostatočné množstvo zabezpečí zase optimálny čas pôsobenia. Navyše voda, ktorou je alkohol zriedený slúži ako katalyzátor chemických reakcií a látky ako peroxid vodíka ďalej zosilnia dezinfekčný účinok.
Koľko je teda to optimum? Koncentrácia alkoholu od 60-80%. Preto účinnosť domácich receptov so zriedenou Alpou alebo Vodkou z populárnych portálov, čo vyriešia všetky vaše trampoty s materstvom, či iné životné strasti, patria do kategórie zlých vtipov (to už radšej Tatranský čaj, a neriediť. Pozn. autora, ale berte ju tiež ako vtip, tentokrát dobrý) Tak isto si nemyslite, že s malou fľaštičkou dezinfekcie obchodí celá rodina mesiace. Množstvo na jedno použitie by malo byť také, aby ste si ruky mädlili približne 30 sekúnd do sucha. Zároveň si pri nákupe radšej overte obsah alkoholu v gélových dezinfečných prostriedkoch. Niektoré dokonca alkohol neobsahujú vôbec, ten nahrádzajú tzv. kvartérnymi amónnymi zlúčeninami, typicky napríklad benzalkóniumchlorid. Tieto majú žiaľ len obmedzenú účinnosť.
Čím viac si budem ruky dezinfikovať, tým budú suchšie? Nie. Teda nie celkom, určite budú menej suché ako keby ste si rovnako poctivo ruky zakaždým umyli mydlom. Tým nechcem povedať, že sa ruky nemajú umývať. Majú a musia, a to najmä tie špinavé. Ale keď odchádzam povedzme v práci zo záchodu, kde som si ruky umyl, potom pochytám kľučky, výťah, kľúče, ... je dôležité si ruky zdezinfikovať. A to aj omnoho častejšie v pomere k umývaniu. Hlavne preto, lebo mydlo a voda nie sú všade k dispozícii, povedzme v jedálni, pri nástupe do čistého súkromného auta, vystúpení z MHD a podobne. Do dezinfekčných roztokov sa zvykne prídávať glycerol, mimochodom tiež alkohol. Ten v nízkej koncentrácii dodáva pokožke vlhkosť, no vo vyššej má naopak opačný efekt a kožu vysušuje. Takže výrobcovia na vás nešetria, skutočne ho tam nemôže byť viac. Nezabúdajte tiež na dve veľmi dôležité zásady proti vysušeniu pokožky. Po umytí čo najdokonalejšie vysušiť, a nie utekať od umývadla s mokrými rukami. A častejšie samorzejme ruky ošetrujte krémom, kľúdne aj hneď po vydezinfikovaní a odparení dezinfekcie.
Môžem s tým vydezinfikovať aj iné veci (mobil, kľučky ...)? Áno, pokiaľ sa jedná o alkoholový rotzok, nie gél!!! Pridaný glycerol je v tomto prípade mierne na škodu, ale inak smelo do toho. Alkohol relatívne dobre znášajú aj plasty a kovy, ale pokiaľ ste si nie istý, tak to proste len skúste na malom kúsku. No mobil, klávesnica, kľúčky .... sú úplne v pohode. Navyše roztok hravo nalejete aj do rozprašovača, zotriete papierovou utierkou. Ešte raz upozorňujem, že s gélom to na povrchy neskúšajte. Akurát pozor, je to horľavina.
MUDr. Michal Vartiak