Nalaďte sa na jar do psychickej pohody. Ako na to?

Víkend sa ešte ani nezačal a vy sa už prebúdzate do ďalšieho pracovného týždňa? Hlavou vám behajú myšlienky v spleti povinností, ktoré vám za posledné obdobie akosi prerastajú cez hlavu a ani ranná káva vás nenaštartuje k výkonu bez vnútorného napätia? Nepozvaný hosť, ktorý sa začlenil do vášho života má meno stres. A nechce sa mu odísť.
Práve prichádzajúca jar je obdobím, kedy sa často hovorí o hľadaní psychickej pohody. Niet sa čo čudovať. Mesiace plné krátkych dní bez slnečného svitu nás dokážu neuveriteľne vyčerpať. Ako sa do psychickej pohody dostať? Prečítajte si naše tipy, ktoré vám pomôžu so zvládaním stresu, mindfulness technikami a budovaním rovnováhy medzi osobným a pracovným životom.
Psychickú pohodu pestujte každodenne
Aj menší stres a chaos, ktoré sú v tejto dobe súčasťou bežných dní, dokážu našu náladu a nastavenie negatívne ovplyvniť. Je preto veľmi podstatné, aby ste sa zamerali na vytváranie psychickej pohody priamo u vás doma či v kancelárii každodenne, a to aj počas rušných dní. Jedným z overených tipov, ktorý určite stojí za vyskúšanie, je naladenie prostredníctvom svojich zmyslov. Ako na to? Skúste zapáliť vonnú tyčinku. Alebo vniesť upokojujúcu vôňu levandule a vanilky do miestnosti, v ktorej trávite väčšinu dňa za pomoci esenciálnych olejov či difuzérov.
Aplikujte do svojho života mindfulness techniky
Pojem mindfulness sa za posledné obdobie skloňuje pri otázke boja so stresom naozaj často. V našom jazyku ho voľne prekladáme ako všímavosť a mal by nám pomôcť so sústredením sa na práve prebiehajúci okamih. Ak patríte k tým jedincom, ktorých zdržujú a obmedzujú rušivé myšlienky, pomôcť by vám mohli práve mindfulness techniky. Jeden zo spôsobov, ako by ste s týmito cvičeniami mohli začať, je vedomé pravidlo zapisovania myšlienok a plánov. Vezmite si zápisník a každé ráno si doňho zaznamenajte tri veci, za ktoré ste vďační. Zároveň pripojte tri úlohy, ktoré chcete v daný deň zvládnuť. Chcete sa o mindfulness dozvedieť viac? Prečítajte si náš článok, kde sme sa tejto téme venovali v súvislosti so zvládaním stresu počas predvianočného času.
Hudba ako nástroj pre psychickú pohodu
Hudba vraj lieči. Počuli ste to už aj vy? A vedeli ste, že hudba aj upokojuje? Ak ste tomuto nástroju na ovplyvnenie nálady ešte úplne neprepadli, verte nám, že by ste to mali určite vyskúšať. Pomalé, relaxačné a koncentračné melódie znejúce z reproduktorov pripojených k vášmu rádiu či počítaču navodia v kancelárii i doma príjemnú atmosféru, pomôžu vám upokojiť myseľ a sústrediť sa na prácu. Ak však máte pocit, že jarná únava na vás útočí v plnej sile a vy zaspávate počas bieleho dňa, potrebujete sa možno trochu rozhýbať.
Pustite si na malú chvíľu dynamickú hudbu, prípadne vašu obľúbenú skladbu, ktorá vám dokáže doslova rozprúdiť krv v žilách. Ak to situácia dovoľuje, pokojne si aj zatancujte. S novou energiou zabudnete na napätie a bude sa vám určite pracovať omnoho jednoduchšie. Pokiaľ by mohla byť hudba niekomu z vášho okolia príťažou, prípadne vás ruší okolitý hluk, zaobstarajte si slúchadlá a nechajte sa naladiť hudbou presne do takej hladiny, ktorá je pre vašu psychickú pohodu najvhodnejšia.
Doprajte si pauzu. Zaberá to
Všetkého veľa škodí. Toto príslovie platí aj pri práci, starostlivosti o domácnosť a vytváraní rodinného programu. Určite aj vy poznáte ten pocit, keď niečomu venujete svoju energiu dlhé hodiny vkuse a v konečnom dôsledku prídete na to, že výsledkom je namiesto efektivity iba nekonečná únava. Mali by ste vedieť, že tajomstvo vyššej produktivity sa ukrýva práve za pravidelnými prestávkami, ktorými si zaručíte aj psychickú pohodu.
Je pritom jedno, či si počas svojej 10 minútovej pauzy urobíte zopár strečingových cvikov, stihnete krátku prechádzku na čerstvom vzduchu alebo si do svojho obľúbeného hrnčeka pripravíte chutný čaj. Podstatné je nezabúdať na tieto pravidelné pauzy a vedieť sa na chvíľu zastaviť. Nehovoríme pritom iba o krátkodobých prestávkach. Dovolenku a časový úsek, kedy nebudete riešiť absolútne nič, je potrebné dopriať si aj z dlhodobého hľadiska. Vyberte sa s rodinou, či partnerom na relaxačný pobyt, prípadne si urobte doma víkend ničnerobenia strávený na gauči bez akýchkoľvek povinností. Jedlo si môžete objednať z miestnej reštaurácie a upratovanie nechať pokojne aj na ďalší víkend.
Vybudujte si rovnováhu medzi pracovným a osobným životom
Nájsť rovnováhu medzi prácou a súkromím je mnohokrát veľmi ťažké. Nedarí sa to ani vám a máte pocit, že na úkor jedného nestíhate to druhé? Prečítajte si zopár tipov na vyváženie týchto dvoch životných aspektov a pokúste sa ich aplikovať do svojho života. Aj pomocou nich si dokážete vytvoriť potrebnú psychickú pohodu.
- Určte si priority
Je viac ako jasné, že bezdetná absolventka vysokej školy, ktorá nedávno rozbehla svoju kariéru, má tak trochu odlišné priority ako pracujúca matka dvoch malých detí. Je preto dôležité dať si na váhy všetky povinnosti, pokojne si ich aj denne napísať na papier, a zamerať sa na to, čo je aktuálne najdôležitejšie.
- Plánujte, plánujte a plánujte
Kľúčom k správnemu balansovaniu medzi prácou a súkromím je plánovanie. Vo svojom diári majte dôkladne zaznamenané nielen pracovné povinnosti, ale aj tie zo súkromného života. Okrem toho však nezabudnite aj na plánovanie voľného času a oddychu. Iba vtedy, ak si jasne stanovíte kedy s povinnosťami končiť a budete to striktne dodržiavať, sa váš mozog aj telo naučia vypnúť a venovať sa príjemnejším stránkam života. Ak máte toho naozaj veľa, praktickým pomocníkom môžu byť plánovacie tabule v rôznych prevedeniach a formátoch.
- Naučte sa hovoriť nie
Nie každej požiadavke musíte ihneď vyhovieť. Toto dôležité pravidlo by ste si mali vtesnať do svojej pamäte. Ak ste sa to doteraz nenaučili, skúste si uvedomiť, že na tom nie je nič zlé a opačná strana sa musí s vašou odpoveďou zmieriť, prípadne nájsť iné riešenie. Nemusí to byť priame “nie”. Diplomatickou odpoveďou “vybavím to akonáhle budem môcť”, dáte svojmu kolegovi, nadriadenému či obchodnému partnerovi jasne najavo, že máte teraz niečo dôležitejšie. A tým nie je nič iné, ako vaša psychická pohoda.
Ako vidíte, vyskladať si svoj balíček pohody nie je vôbec zložité. S našimi tipmi na jej vytvorenie to určite zvládnete a psychická pohoda môže byť čoskoro súčasťou aj vášho života. Pamätajte však, že to nie je niečo, čo príde zo dňa na deň a berte to ako súbor malých, postupných krokov a návykov. Po ich osvojení a dôkladnom plánovaní, sa budete cítiť nielen každý deň, no napokon aj celkovo určite lepšie. Či už si k tomu potrebujete zaobstarať zápisník a pero, diár alebo veľkú plánovaciu tabuľu, v našej ponuke nájdete množstvo pomôcok na vytvorenie vášho plánu boja so stresom.
foto:pixabay.com