Jednorazový plastový riad
Prepáčte, jednorázový plastový riad vám už ponúknuť nemôžeme.
Nech sa páči, vyberte si z ponuky papierových jednorázových riadov a náradia na grilovačku.
Grily máme v ponuke tiež. :-)
Európsky parlament schválil celoúniový zákaz predaja akýchkoľvek plastových výrobkov na jedno použitie, vrátane plastových tanierov, príborov, slamiek či vatových tyčiniekna plastovej paličke.
Poslanci pomerom svojich hlasov 560 (za): 35 (proti): 28 (zdržalo sa hlasovania) schválili smernicu v znení, na ktorom sa vopred neformálne dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ.
Nová právna úprava tak striktne zakazuje od roku 2021 predaj nasledovných plastových produktov:
jednorazové plastové príbory ,
jednorazové plastové taniere,
plastové slamky,
plastové vatové tyčinky,
plastové paličky na balóny,
produkty z oxo-degradovateľných plastov, jednorazové plastové nádoby na potraviny (obaly rýchleho občerstvenia) a poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu.
Nový recyklačný cieľ a väčšia zodpovednosť producentov
Nová platná legislatíva stanovuje členským štátom do roku 2029 cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90%. Do roku 2025 by mal podiel recyklovaného obsahu v plastových fľašiach dosiahnuť 25%, do roku 2030 by sa mal zvýšiť na 30%.
Schválený text tiež upravuje zásadu, že „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti každého výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či všetkých producentov plasty obsahujúcich rybolovných nástrojov a zariadení pre rybolov.
Plasty tvoria podľa údajov Európskej komisie viac ako 80 % morského odpadu. V dôsledku veľmi pomalého rozkladu sa plasty zhromažďujú v moriach, oceánoch a na všetkých plážach na celom svete. Zvyšky plastov a mikroplasty sa nachádzajú v telách korytnačiek, tuleňov, veľrýb a vtákov, rýb a mäkkýšov, ale aj ďalších morských živočíchov, prostredníctvom ktorých sa mikroplasty dostávajú aj do ľuďmi konzumovanej stravy.
Smernica tiež zavádza povinné informovanie o negatívnych vplyvoch pouličného odhadzovania cigaretových ohorkov s plastovými filtrami, plastových pohárov či navlhčených utierok na životné prostredie. Upozornenie by sa malo nachádzať na obaloch týchto výrobkov.